سرمقاله «آرمان ملی»:

آدم های کوچک، وعده های بزرگ

آدم های کوچک، وعده های بزرگ
سیاسی

این روزها روزهایی بود که هر کدام مزین به یک یا دو مناسبت بود؛ روز کارگر، روز معلم و روز جانباز. همزمانی این روزها با انتخابات ریاست‌جمهوری و نیز انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا باعث شده عده‌ای با نیت «خالص» و عده‌ای با نیت «خاص» به دیدار معلمان و کارگران و جانبازان بروند. ساعتی در کنار آنان باشند و البته فروتنانه از شایستگی‌های بسیار خود بگویند و عکسی یا فیلمی از این دیدار بگیرند و در معرض دید این و آن بگذارند.

این روند درستی نیست. انسان‌ها همه در جایگاه بزرگی و کرامت هستند و اگر کسانی را به قید نام صنف یا احوال از دیگران جدا می‌کنیم این یعنی آنان را شایستهی قدردانی فراوان می‌دانیم. همهی این‌ها در کنار هم یعنی جانباز، کارگر و معلم هیچ کدام اسباب صحنه دیگران نیستند که در کنارشان عکس بگیرند، بلکه هر کدام انسانی هستند معزز و محترم و حقی به گردن ما دارند.به یاد بیاوریم برخی سیاست‌های آسیب‌زای 8 سال دولت گذشته، با این سه گروه چه کرده است.

گاهی از جانبازان تنها وقت‌هایی نام می‌بردند که گمان کردند می‌توانند از آنان به عنوان تاییدکننده خود بهره ببرند و هیچ قانون الزام‌آوری برای خدمات‌رسانی به آنان تدوین نکردند. با تغییر نام قدیمی‌ترین مرکز آموزش عالی کشور و برداشتن عنوان پرشکوه معلم از آن دل همه فرهنگیان و خصوصا خود معلمان را به درد آوردند. کسانی را به جامعه معلم‌ها تزریق کردند که ذره‌ای از جایگاه و منزلت معلمی و حقوق دانش‌آموزی را به رسمیت نمی‌شناختند و با رفتارهای قرون وسطایی و یا تنبیه‌های بدنی عجیب و غریب فاجعه‌هایی آفریده‌اند که بیش از هر چیز دل معلمان راستین را به درد آورده است.

نگذاریم این روند ادامه پیدا کند. با عکس و فیلم و امثال آن چیزی درست نمی‌شود. اگر دغدغه داریم البته به کارگاه‌ها و کارخانه‌ها برویم، به مدرسه‌ها و به خانه جانبازان برویم، عرض ادب کنیم و فروتنانه دستشان را ببوسیم و بشنویم که چه بر آنان رفته و می‌رود. نه فقط در ایام انتخابات بلکه در طول سال تلاش کنیم صدای آنها در فضای جامعه ما شنیده شود تا رنج‌ها و دردهای جمعی و فردی را کاهش بدهیم و جایگاه واقعی این بزرگواران را ارج نهیم. بدانیم همه‌ این‌ها تنها و تنها برای حفظ منفعت جامعه است؛ چرا که جامعه‌ای که بزرگانشان را قدر ندانند و منزوی کنند، در دام کوچک‌ها و خودخواهی‌شان گرفتار خواهند شد. یادمان باشد اگر حق حیات و منزلت جانبازان، معلمان و کارگران و ... را قدر ندانیم گرفتار وعده‌های بزرگ و آدم‌های کوچک خواهیم شد. ابتلایی که زمان زیادی نیست، جامعه ایرانی از سر گذرانده و همچنان با آثار و عواقب آن، دست و پنجه نرم می‌کند.

نظر خود را بنویسید

(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload